Ondüle Karton

Ondüle; 1 adet düz kağıdın üzerine 1 adet oluk tabakasının yapıştırılması ile 2 kağıdın birleştirilmesinden oluşturulmaktadır. Değişik ebatlarda çeşitli ürünlerin ambalajlanmasında kullanılan bir materyaldir.

Özellikle yüksek hacimli ürünlerin korunmasında ve sevkiyatında, sarım ve ambalaj malzemesi olarak kullanılmaktadır. Ondüle ile; Mobilya firmaları, Yapı firmaları, Alüminyum profil firmaları ve daha bir çok sektörün üreticileri başarılı bir şekilde ürünlerini korumakta ve sevk etmektedirler. Oluklu mukavva ürünü olan ondüle kartonu inşaat tadilat işlerinde zemin ve boya koruma amacıyla da kullanılmaktadır.

Ondüle Karton Nedir?

Ondüle Kartonları imalatı iki adet mukavva birleştirilerek elde edilen katmanlı bir yapıdadır. Bu kartonlardan bir tanesi düz iken üzerine gelecek karton kıvrımlı bir haldedir. Bu tipteki karton genellik ile C şeklindeki kıvrımlar verilerek oluşturulmaktadır. Bu şekilde üretilmesinin amacı ise, mukavemetin yani darbe sönümle veya kutu halinde ise sağlam olması kullanılacağı alan için yeterli gücü göstermesi sağlanmıştır. Ondüle Kartonu genellik ile inşaat sektöründe kullanılan koruma amaçlayan kartondur. Bu kartonları depolama ve taşıma işlemi kolaydır çünkü rulo halinde satılmaktadır. Aynı zamanda çok ağır olmadıkları için taşıması da gayet kolaydır. Ondüle Kartonları  sıvı veya katı haldeki zeminlere zarar oluşturacak etkenleri iyi sönümle yapmalıdır. İnşaat halindeki bir yerde ince işçilikleri koruması ve olası insani hataları zararsız bir şekilde atlatılmasını sağlamalıdır. İstenildiğinde her hangi bir kesici alet ile parçalanması, bölünmesi ve istenilen şekle getirilmesi oldukça kolaydır. Ondüle Kartonu her hangi bir eşya taşıması esnasında kolayca şekil alabilmesi sayesinde eşyalarınızı çizilmelere ve zarar görmelerine mani olmak için de çok kolay bir şekilde kullanım sağlayabilirsiniz. Bu kartonların yüzde yüz geri dönüştürülebilir halde olmaları da çevre duyarlılığı açısından oldukça cazip gelen bir diğer etmendir. Gelecek nesillere arkamızda bırakacağımız dünyanın daha da temiz ve kullanılabilir olması açısından da duyarlılık gösterebilen insanlar olmamız için de oldukça önemlidir.